Pomoc dzieciom na Litwie

Wolontariusze SP nr 2 im Ks.Bronisława Markiewicza w Harcie włączyli się do akcji prowadzonej przez Ochotniczą Straż Pożarną w Harcie i Klub HDK Nadzieja przy OSP w Harcie. Prosimy wszystkich, którzy chcą pomóc o przyniesienie do szkoły w dniach 16-27 września do szkoły artykułów i przyborów szkolnych.Dary można składać do specjalnego pudełka u dyżurujących wolontariuszy. CO MOŻNA PRZYNOSIĆ: -kredki różnego rodzaju, flamastry, ołówki, gumki do mazania, długopisy (niebieskie, kolorowe), kleje, plastelina, inne przybory szkolne; -bloki techniczne,bloki rysunkowe, bloki kolorowe, farby plakatowe, farbki, pędzelki; -zeszyty w kratkę, zeszyty w linię różnej grubości; -bajki dla dzieci, ksiażki w języku polskim(nowe albo w dobrym stanie), zabawki , puzzle ZEBRANE PRZEDMIOTY ZOSTANĄ PRZEKAZANE ORGANIZATOROM ZBIÓRKI-OSP HARTA I KLUB HDK HARTA. DZIĘKUJEMY ZA WSZELKĄ POMOC

Tradycyjny sad

Szkoła Podstawowa nr 2 im ks. Bronisława Markiewicza w Harcie bierze udział w projekcie „Tradycyjny sad”.

„TRADYCYJNY SAD” to ogólnopolski projekt edukacyjny organizowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska z myślą o zachowaniu różnorodności biologicznej Polski i zdrowiu społeczeństwa.

Stare odmiany roślin użytkowanych przez człowieka giną bezpowrotnie, a ich miejsce zajmują nowe – chętniej uprawiane ze względu na większą wydajność, trwałość w przechowywaniu, bardziej apetyczny wygląd. Stare odmiany odchodzą, a z nimi bogactwo ich smaków, zapachów, a przede wszystkim genotypów, wytworzonych w ciągu setek lat uprawy przez człowieka.

Przez wieki Polska była potęgą sadowniczą opartą o drzewa dawnych odmian. Głównie jabłonie były wszechobecnym elementem krajobrazu i stanowiły podstawę zaopatrzenia rodzinnych gospodarstw. Stare odmiany funkcjonowały we wszystkich regionach Polski i były doskonale przystosowane do panujących tam warunków. W ostatnich 50-ciu latach wyginęło 80% zasobów starych drzew owocowych. Powstały nowe „przemysłowe” odmiany, które zostały przystosowane do zwiększonej produktywności. Jednak ceną za sukces wydajności z hektara jest konieczność stałej opieki nad tymi drzewami, a głównie częstej ochrony chemicznej. W dobie zwiększającej się świadomości skażenia środowiska, społeczeństwo coraz wyraźniej zgłasza zainteresowanie produktami uprawianymi bez nadmiernej chemizacji. Stąd konieczność powrotu do dawnych odmian, które przez dziesięciolecia radziły sobie świetnie w rodzimych warunkach.

W tym sezonie posadziliśmy 6 grusz, 3 jabłonki, 1 śliwę i 4 wiśnie. W dalszym etapie będą kolejne nasadzenia. Zasiejemy łąkę kwietną – miododajną. W północnej części sadu zlokalizujemy ławkę, naprzeciwko której ustawimy budki dla ptaków (na drewnianych palikach). Przed sadem również umieścimy ławkę i stołeczki skąd będzie widok na szkołę i na sad. Będzie tu można urządzać pikniki i plenerowe zajęcia edukacyjne, oraz delektować się zdrowymi owocami! W przyszłości chcemy nasz sad wypromować w środowisku organizując uroczyste otwarcie.

Przerwany Marsz

W tym roku obchodzimy 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej. 1 września 1939 roku Niemcy hitlerowskie dokonały napaści na Polskę , a 17 września agresji na nasz kraj dokonał Związek Radziecki. Aby uczcić pamięć wszystkich ofiar wojny, a szczególnie dzieci , które w tym tragicznym dniu nie dotarły do szkoły , w naszej szkole odbyła się akcja PRZERWANY MARSZ. 2-go września 2019 podczas rozpoczęcia roku szkolnego uczciliśmy pamięć osób , które 1 go września 1939 roku nie dotarły na inaugurację roku szkolnego. Przedstawicieli wojennego pokolenia obecni na rozpoczeciu roku szkolnego 2019/2020 w sposób symboliczny dokończyli przerwaną przed osiemdziesięciu laty edukację.